среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te są z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało biegłym okiem trudno je odróżnić.

Chociaż głazy sztachety te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że czasem mało fachowym okiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, lekkiej obróbce oraz stosunkowo niskiej zapłacie. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najprościej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy bądź od razu ociosuje, umieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz wysyła do miejsca budowy ogrodzenie WinyloweParczewa na plot i bramę sztachetowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak związany lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc podwaliny zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się kolor głazów na balaski z plastiku na plot i bramkę ze sztachetek, przybierają one wówczas przeróżne pigmenty czerwieni, brązu i zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak sporych złóż kroi się największe bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie wolno też siekać na sześciany o równych kształtach, wykorzystywane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno również je dzielić przy pomocy specjalnych klinów a także dłut na małe, nieregularnych konturów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia z plastiku używa się również wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród uzbieranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, głównie muszli małż oraz ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować promowane na ogrodzenia z plastiku na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania wewnątrz, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej nadają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu a także własnych upodobań forma kamiennych tafel może być urozmaicony – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto skróconych prostokątów bądź kwadratów. Murki a także ogrodzenie Winylowe na plot i furtę ze sztachet buduje się z kamieni różnorodnego układu, zestawionych na kamiennym lub betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje z odłamków o nieregularnych zarysach, wypada je właściwie dobierać tzn. tak, żeby kształt każdego kolejnego łączył się z poprzedzającym. Aby takie płot było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe luki w środku wolno wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur migiem niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Łatwo porastają również mchem i glonami. Można temu zapobiec pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań albo rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane fabryki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego czyszczenia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pragniemy, żeby głazy na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий