понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne sztachety inaczej po prostu żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Płoty roślinne z reguły spełniają funkcje ogrodzenia, choć nierzadko służą i za dekoracje. Na ogól takie ogrodzenia z Winylu sadzi się w słonecznych miejscach, w których błyskawicznie wzrastają i mocno gęstnieją. Dużo szyku maja także takie żywe ploty, jakie prowadza przez cieniste zakamarki skweru. Ciemna zieleń liści z transparentna gdzieniegdzie plątanina witek bądź kwiatami komponują zajmujące wzrok obrazy, natomiast ożywcza wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , sprawia że nawet krótki spacer obok takiego płotu wycisza a także relaksuje.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, należy uwzględnić role takiego płotu, warunki które dominują w skwerze, oraz nasze preferencje a także czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o naturalnym pokroju samodzielnie wzrastają, częstokroć także bujnie rozkwitają, niemniej jednak potrzebują tez dużo przestrzeni. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenia plastikowe mogą być niesłychanie wysmukłe, jednakże powinno się je cyklicznie zmniejszać oraz raczej nie kwitną. Nie bez wpływu są także koszty zakupu roślin na parkan.Jest wiec nad czym się myśleć, dlatego ze takie plot tworzy się na długi okres czasu, niekiedy nawet na pokolenia.


Z reguły wystarczający jest rosnący parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr pospolity, nadzwyczaj modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on sporo walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze znosi porę suchą,
•szybko kiełkuje,
•regularnie podcinany schludnie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, i nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego gałązek komponuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zastąpić irga błyszcząca - jesienią świetnie się przebarwia na rozmaite kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się pożytecznymi roślinami zalecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją formować tylko od strony ogrodu, i cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Niezwykle wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie z plastiku stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki oraz ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny zasadzamy wokół granic posiadłości. O ile mamy sporo miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzechy. Jeśli pragniemy by nasze żywe plot było niezmiernie wysokie a zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego lub klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze jak rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий